Zelenski, Ukrayna’daki çatışmaların 1300 kilometrelik cephe hattında sürdüğünü belirtti

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkesinde Rusya’ya karşı devam eden savaştaki etkin çatışmalarının 1300 kilometrelik cephe sınırında sürdüğünü duyurdu.

Zelenski gece yarısında Telegram hesabından paylaştığı manzaralı bildirisiyle halka seslenerek, Rusya ile Ukrayna ortasında sıcak çatışmaların devam ettiğini kaydetti.

Ukrayna’da devam eden savaşın en sıcak noktasının Bahmut kenti olduğuna dikkati çeken Zelenski, “Bahmut, cephe sınırı boyunca en sıcak nokta olmaya devam ediyor. 1300 kilometrede faal çatışmalar sürüyor.” tabirlerini kullandı.

Savaşta 99 binden fazla Rus askerin öldüğünü argüman eden Zelenski, bu sayının bir gün sonra 100 bine yaklaşabileceğini belirterek, “Ne için? Moskova’da kimsenin bir yanıtı yok ve olmayacak.” dedi.

Öte yandan Rus güçlerinin Ukrayna’ya İran üretimi insansız hava araçlarıyla (İHA) hücumlarını sürdürdüğünü lisana getiren Zelenski, bugün 30 İHA’nın havada imha edildiğini aktardı.

Rusya’nın, İran’dan tekrar “Shahed” tipi İHA’ları aldığını ileri süren Zelenski, İran ile Rusya’yı sivillere yönelik terör akınları düzenlemekle suçladı.

Gürcistan’da tutuklu Saakaşvili için tedavi çağrısı

Zelenski konuşmasında, Gürcistan’da 1 Ekim 2021’de gözaltına alınan, tıpkı vaktinde Ukrayna vatandaşı olan eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin sıhhat durumunun berbata gittiğini savundu.

Tiflis’te bir klinikte tutuklu olarak tedavisi süren Saakaşvili’nin, Ukrayna, Avrupa ülkeleri yahut ABD’de bir hastaneye nakli için Gürcistan hükümetine seslenen Zelenski, “Lütfen onun hayatını kurtarabilecek bir karar verin.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir