Thodex’in kurucusu Özer’in iadesine ilişkin duruşma ertelendi

Hakim Valbon Çekrezi idaresindeki duruşmaya katılmayan Özer, avukatı tarafından temsil edildi. Hakim Çekrezi, savunma tarafının avukatının, Çekrezi’nin dava sürecinden uzaklaştırılmasını talep etmesi nedeniyle duruşmayı 30 Aralık’a erteledi. Mahkemenin, bu talebi görüşeceği söz edildi.

Avukat, hakim Çekrezi’nin dava sürecinden uzaklaştırılmak istenmesinin nedeninin, Özer davasına ait Türk medyasında yayımlanan kimi malzemelerin çeviri edilmesine yönelik talebin mahkemece kabul edilmemesi olduğunu savunuyor. Özer’in avukatı, bu sebeple hakim Çekrezi’nin dava sürecinden uzaklaştırılmasını talep ediyor.

ÖZER, KARARI TEMYİZE GÖTÜRMÜŞTÜ

Elbasan Asliye Mahkemesi, 17 Kasım’daki duruşmada, Elbasan Savcılığının “Özer’in Türkiye’ye iade edilmesine müsaade verilmesi” tarafındaki talebinin kabul edildiğini bildirmişti. Özer ise 7 Aralık’ta bu kararı temyize götürmüştü. Bu karara ait Dıraç Temyiz Mahkemesindeki duruşma, 16 ve 20 Aralık’ta görülmüştü.

ARNAVUTLUK’TA YAKALANMIŞTI

Kırmızı bültenle aranan Özer, 30 Ağustos’ta Arnavutluk’ta yakalanmıştı. Elbasan Asliye Mahkemesinin, 2 Eylül’de Özer’in tutukluluğunun devamına yönelik verdiği karar da 14 Eylül’de Özer’in avukatlarınca temyize götürülmüştü. Dıraç Temyiz Mahkemesi de 20 Eylül’de Özer’in tutukluluğuna yönelik kararı onamıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Arnavutluk’taki mahkeme sürecinin akabinde Özer’in Türkiye’ye iade edileceğini açıklamıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir