Musk’ın Twitter ifşaları sürüyor: ‘Covid sansürü ve CIA’

Elon Musk’ın, eski Twitter’ın idaresinin uygulamalarına yönelik yeni ifşaatında, şirketin, ABD hükümetinin telaffuzlarıyla çelişen bilgileri sansürleyerek, hükümetle birebir fikirde olmayan doktor ve uzmanları itibarsızlaştırarak Covid-19 salgınına ait tartışmalara müdahale ettiği ortaya çıktı.

Musk, yaklaşık 3 haftadır “Twitter Dosyaları” ismiyle sürdürdüğü ifşaatların 9. ve 10.’sunu özgür gazeteci Matt Taibbi ve Free Press haber sitesi muhabiri David Zweig aracılığıyla yaptı.

Twitter’ın eski idaresinin Covid-19 salgınına yönelik içeriklere dair iç yazışmalarını paylaşan Zweig, ABD idarelerinin yalnızca Twitter’a değil birebir vakitte Facebook, Google ve Microsoft’a da Covid-19 salgınına ait tartışmalar konusunda baskı uyguladığını yazdı.
Trump idaresinin salgının başlangıcında halkı paniğe sevk edecek içerikler konusunda telaşlar taşıdığını ve şirkete bu mevzuda baskı yaptığını tabir eden Zweig, Lider Joe Biden idaresinin ise Amerikan halkına Covid-19 salgını için verdiği iletinin, “Covid-19’dan çok korkun ve inançta olmak için bizim dediğimizi yapın biçiminde olduğunu ve Twitter’a bu tarafta baskı yaptığını belirtti.

‘ABD KURUMLARIYLA SANSÜR İŞBİRLİĞİ’

İfşaatların 9.’sunda ise hür gazeteci Taibbi, Twitter’ın FBI, Dışişleri Bakanlığı, CIA ve Pentagon dahil çeşitli devlet kurumlarıyla işbirliği içinde nezaret ve sansür uyguladığını paylaştı.

FBI’ın, Twitter üzerinden öteki devlet kurumlarını kapsayan geniş bir toplumsal medya nezareti ve sansür uygulamasına aracılık ettiğini öne süren Taibbi, kelam konusu uygulamanın FBI’ın siber tehditlerle ilgilenen ünitesi Yabancı Tesir Misyon Gücünün (FITF) yanı sıra lokal polisler, medya ve farklı devlet kurumlarını da içerdiğini belirtti.

Elon Musk 3 haftadır, Twitter’in eski idaresinin kurum içi yazışmalarını bir küme gazeteciyle paylaşarak ifşa ediyor. Twitter’in yeni yöneticisi ve bağımsız gazetecilerin “Twitter Dosyaları” olarak isimlendirilen bu tweet dizileri, Twitter’ın eski idaresinin, siyasi görüşleri nedeniyle içeriklere taraflı olarak müdahale ettiğini ortaya koyuyor.

Şimdiye kadar yapılan ifşaatlarda ABD Başkanı Joe Biden’ın ekibinin talebi üzerine seçim sürecinde ortaya çıkan Biden’ın oğlu Hunter Biden’a ilişkin sızıntıların sansürlenmesi, Trump’ın hesabının askıya alınması üzere mevzuların yanı sıra Twitter’ın eski idaresinin ABD ordusunun Orta Doğu’daki manipülasyonlarına alet olduğu da ortaya çıkmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir