Milletvekili sayısı 6’ya düşen Eskişehir’de kampanya başlatıldı

Yüksek Seçim Heyeti’nin (YSK) nüfus datalarına nazaran yayınladığı kararda, Eskişehir’in 7 olan milletvekili sayısı 6’ye düşürüldü. STK, dernek ve belediyelerin takviyesi ile kent nüfusunun artırılması ve vekil sayısının yine yükselmesi için “İkametimi taşıyorum” kampanyası başlatıldı.

YSK’nın nisan ayında Resmi Gazete’de yayımladığı 31800 sayılı kararda, 2021 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi bilgilerine nazaran Eskişehir’in 7 olan milletvekili sayısının 6’ya düştüğü açıklandı. Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Eskişehir Şubesi ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra sivil toplum kuruluşları toplumsal medyada kampanya başlatarak, ikametleri kentte olmayan şahısların, e-Devlet üzerinden ikametlerini kente taşımalarını istedi. TÜGİAD Eskişehir Şube Başkanı Serkan Can Zengin de Anadolu Üniversitesi, Osmangazi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde 65 bin öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek, öğrencilere ikametlerini e-Devlet sistemi üzerinden Eskişehir’e taşımaları için davette bulundu.

Zengin, geçen yılın nüfus bilgilerine nazaran 1100 kadar kişinin ikametini Eskişehir’e taşıması durumunda kentteki milletvekili sayısının tekrar 7’ye yükseleceğini söyledi. Belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarınca ‘Eskişehir’i seviyorum, ikametimi taşıyorum’, ‘Eskişehir’de yaşıyorum, ikametimi taşıyorum’ yazılı afişler toplumsal medyadan paylaşıldı. Ayrıyeten yılbaşına kadar ikametleri öteki kentlerde olanların Eskişehir’e taşıyıp, ‘İkametimi Taşıyorum’ kampanyasına takviye vermeleri istendi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir