İran hükümeti, protestoculara destek veren ünlüler için ‘gizli komite’ kurmuş

İran idaresinin, Mahsa Jîna Amini’nin mevtin akabinde başlayan protestolara takviye veren ünlüleri ‘cezalandırmak’ için zımnî bir komite kurduğu belirtildi. BBC’nin elde ettiği dokümanlara nazaran, 22 Eylül tarihli bir metinde kelam konusu komitenin 141 ünlü ismin bulunduğu listeyi İktisat Bakanlığı’na gönderdiği görüldü. Bu, protestoların başlamasından sadece altı gün sonraya ilişkin bir doküman. Komite, bakanlık yetkililerinden, bu ünlü isimlerin vergi beyanlarının denetim etmesini istiyor.

AB’NİN YAPTIRIM UYGULADIĞI İSİM KOMİTENİN BAŞINDA

Bu listede yer alan ve daha sonra eklenen çok sayıda ünlü isim, temel haklar için başlayan protestolara dayanak verdikleri için ekonomik yaptırımlar, seyahat yasakları ve gözaltılarla karşılaştı.

BBC Farsça Servisi’nin elde ettiği evraklar, ünlü isimlerin caydırılması için hükümet kurumlarının koordineli olarak hareket ettiğini gösterdi. Elde edilen 22 Eylül tarihli resmî doküman, oluşturulan komitenin ismini “Şöhretliler Vazife Timi” olarak açıklıyor. Komitenin lideri olarak İslami Rehberlik ve Kültür Bakanı Mohammad Mehdi Esmaili’ye işaret ediliyor. Esmaili, Avrupa Birliği tarafından yaptırım kapsamına alınan rejim yöneticileri ortasında yer alıyor.

BANKA HESAPLARI DONDURULMUŞ

17 Aralık’ta bir protestocunun idamını kınadığı için iki hafta gözaltına alınan oyuncu Taraneh Alidoosti’nin yanı sıra, tekrar sinema dünyasından Asghar Farhadi, Pegah Ahangarani, Manijeh Hekmat, Barzou Arjomand ve Shahin Samadpour de protestolara açıkça dayanak verdi.

Komite bu bireyleri ekonomik yaptırım uygulamak için vergi beyanlarını inceleme altına aldı. BBC Farsça Servisi’ne konuşan iki kişi, protestolara dayanak verdikleri için banka hesaplarının bloke edildiğini doğruladı. ‘Çok Gizli’ ibaresinin yer aldığı 26 Eylül tarihli bir öbür evraktan, “Şöhretliler Misyon Timi”nin isminin “Şöhretliler Komitesi” olarak değiştirildiği ve kalıcı hale dönüştürüldüğü anlaşılıyor.

SAVCILIKTAN SORUŞTURMA BAŞLATMASI İSTENMİŞ

1 Kasım tarihli üçüncü evrakta ise Katar’daki Dünya Kupası öncesi İran futbol grubu oyuncularının muhtemel takviye şovlarının nasıl ele alınması gerektiği işleniyor. Ünlü oyuncuların mal varlıklarının dondurulması gerektiği tabir ediliyor. Bu dokümanda tıpkı vakitte Fatemeh Motamed-Arya isimli ünlü oyuncu hakkında, savcılığa davet yapılıyor ve süratli bir soruşturma başlatılması isteniyor. Motamed-Arya, İslami rejimin, sokak panolarında başörtülü fotoğrafını kullanması sonrası, başörtüsüz bir fotoğrafını sert açıklamalarla birlikte paylaşmıştı.

İran İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı’na (HRANA) nazaran protestolarda 529 kişi hayatını kaybetti. Dört protestocu vefat cezasına çarptırıldıktan sonra idam edildi. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir