Geçen yıl taşan Kazandere Barajı bu sene kurudu: ‘Çöl gibi’

Bölgede bir müddettir mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ve yağış olmaması nedeniyle birçok barajın su düzeyi azaldı. Yörede kuraklıktan en çok etkilenen barajlardan biri, Kazandere oldu.

İstanbul Su ve Kanalizasyon Yönetimi bilgilerine nazaran, İstanbul’a su sağlayan barajın su düzeyi, temmuzdan itibaren düşüşe geçti. Günden güne su düzeyi azalan barajda 1 milyon 45 bin metreküp su kaldı.

2013’te yüzde 91,98 olarak ölçülen barajın su düzeyi, 2014 yılında yüzde 7,74 olarak kayıtlara geçti. 2015-2019’da tam doluluk düzeyine ulaşan barajda, 2020’de doluluk yüzde 5,14’e kadar düştü.

2021’de yine su düzeyi yüklesen barajın doluluk oranı, geçen yıl martta yüzde 100 düzeylerindeyken, yağışların azlığı nedeniyle bugün prestijiyle 8,33’e geriledi.

Yine bölgede bulunan ve İstanbul’a su sağlayan barajlardan Papuçdere’de ise doluluk yüzde 9,31 olarak ölçüldü.

Kuraklığın tesiri her iki barajda da görülüyor.

“ÖNCEDEN ÖRDEKLER KUĞULAR GELİRDİ”

Aksicim köyünde yaşayan Ömer Aydınoğlu, Kazandere Barajı’nda kuraklık nedeniyle çok az su kaldığını söyledi.

Yağmur yağması için dua ettiğini belirten Aydınoğlu, “İnşallah baraj dolar. Dereler ağustosta nasıl akıyorsa artık de tıpkı biçimde akıyor. Baraj şu an çöl üzere. Evvelce balıklar, ördekler, kuğular geliyor, beşerler da burada oltayla balık tutuyordu, artık o yok.” dedi.

Aydınoğlu, evvelki yıllarda da vakit zaman barajın su düzeyinin azaldığını anımsatarak, “Kışın ortasında bu türlü olması meşakkat. İstanbullular bu yıl ne yapacak bilemiyorum.” diye konuştu.​​​​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir