Fenerbahçe Başkanı Koç, Büyükekşi ile hakem hatalarını görüştü

Harika Lig’in 31’inci haftasında oynanan ve 3-3’lük beraberlikle sona eren Fenerbahçe – İstanbulspor maçının akabinde hakem yanlışlarına reaksiyon gösteren bir açıklama yapan Fenerbahçe’de lider Ali Koç, dün akşam saatlerinde Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) giderek lider Mehmet Büyükekşi ile görüştü. Koç’a TFF çıkarmasında yönetim kurulu üyesi Ahmet Ketenci ve kulüp avukatları da eşlik etti. Kelam konusu görüşmede TFF tarafından da Büyükekşi’ye yönetim kurulu üyesi Müslüm Özmen ve danışmanlarından Serhat Mermer eşlik etti.

Ajansspor’u haberine nazaran Ali Koç, Mehmet Büyükekşi’ye sunduğu evrakta hem saha hem de VAR’da vazifeli hakemlerin yaptığı yanlışlara yer verip şikayetlerini lisana getirdi. Görüşmede PFDK’nın tarafsızlığını yitirmesi, verilen cezalarda standardın olmaması lisana getirildi. Sarı lacivertli idare kelam konusu evrakta verilen yahut verilmeyen kararlara dikkat çekmenin yanı sıra yarışta saf dışı bırakılmaları maksadıyla çeşitli kesitler tarafından algı çalışmaları yapıldığını da öne sürdü.

Ne olmuştu?

Fenerbahçe, İstanbulspor ile oynadıkları ve 3-3 biten Süper Lig maçındaki hakem kararlarıyla ilgili açıklama yapmıştı. Kimi soruların sorulduğu açıklamada, orta hakem ile VAR hakemi ortasında geçen konuşmaların yayınlanması talep edildi.

Sarı-lacivertli kulüpten yapılan açıklamada, futbol ekibinin galip gelememesinin ana gündem hususu olduğu belirtilerek, “Takımımıza dair hakim olduğumuz bu gerçek, maçı yönetmek yerine sonucu direkt bir kadro lehine tayin etmek noktasında müdahalede bulunan hakemlere dair gerçekleri yok sayacağımız manasına gelmemelidir.” tabirleri yer aldı.

Açıklamada, maçın orta hakemi Kadir Sağlam ve VAR hakemi Halil Umut Meler’e şu sorular yöneltilmişti:

“Maçın 5. dakikasında Fenerbahçe Futbol Grubumuzun golünü hangi refleks ile iptal ettiniz? Hakem ile VAR hakemi ortasında bu konumda ne üzere bir konuşma geçmiştir?

– Maçın 22. dakikasında İstanbulsporlu futbolcu Mehmet Yeşil’in el ile oynadığı konum hangi refleks ile görmezden gelinmiştir?

– Maçın 22. dakikasındaki net penaltı durumu ile ilgili hakeme hiçbir ihtarda bulunmayan VAR, maçın 52. dakikasında İstanbulspor’un durumunda hangi refleks ile devreye girerek olmayan bir penaltının kararını vermiştir?

– Maç boyunca rakip oyuncuların ortaya koyduğu ağır temaslı oyuna dair verilmesi gereken kartlar hangi refleks ile yok sayılmıştır?

Açıklama şöyle sürmüştü:

“Bu soruları, Fenerbahçe’ye dair ortaya konan bu vahim halin ana refleks sahipleri ve yönlendiricileri olduklarını düşündüğümüz Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi ve Merkez Hakem Kurulu Lideri Lale Orta için de gündeme getiriyor; Adana Demirspor, Corendon Alanyaspor, Vavacars Fatih Karagümrük, Medipol Başakşehir ve son olarak İstanbulspor maçlarında sonuca tesir eden kararların, bir kulübün ortaya koyduğu maddi manevi emeklerin, hakkı yenen milyonlarca taraftarın hesabını kimin vereceğini açıklamanızı istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir