Dağ yöresi Büyükşehir’le kalkınacak

BURSA (İGFA) – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Harmancık ilçesinde sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, hemşehri dernekleri temsilcileri, muhtarlar ve teşkilat üyeleriyle buluştu. Eko Turizm Tesisleri’ndeki toplantıya Lider Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Milletvekili Mustafa Yavuz, AK Parti Vilayet Başkanvekili Kamil Bayramiç, Harmancık Belediye Başkanı Yılmaz Ataş, Harmancık Belediyesi eski lideri Mustafa Çetinkaya, AK Parti İlçe Lideri Hasan Hüseyin Temel, MHP İlçe Başkanı Selim Yanar ve meclis üyeleri de katıldı.


“YOL KONUSUNU ÖNEMSİYORUZ”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, birçok zorluklarla geçirilen 5 seneye karşın Bursa’da ve ilçelerde birçok değerli projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Yollardan altyapıya, kanalizasyondan içme suyuna ve göletlere kadar kırsal bölgelerde dokunmadık yerde bırakmadıklarını belirten Lider Aktaş, 17 ilçe, 1606 mahalle ve 3,5 milyon nüfusa mazeret üretmeden hizmet ettiklerini tabir etti. Diğerlerinin ise anlatacak bir şeyi olmamasına karşın lafügüzaf ile vakit geçirdiğini lisana getiren Lider Aktaş, “Bugün ne Harmancık’la, ne Büyükorhan’la, ne Orhaneli’yle, ne Keles’le alakaları falan yok. Yapmadıklarını yapmış üzere gösterirler, yapılmak istenen hoş işlere takoz olurlar. Bursa’nın 17 ilçesinde kırsal da dahil dokunmadık yer bırakmadık. Harmancık’ta mobilya meslek yüksekokulu var. Atıl binayı da kıymetlendirerek Kent Mobilyaları Üretim Tesisi’ni açtık. Şuan istihdam sağlanıyor. Kapasitesini de büyütebiliriz. Harmancık için bu tıp işletmelerin değerli olduğunu biliyoruz. Kentimizin ve ilçelerimizin kederleriyle dertleniyor, bunlarla yatıp kalkıyoruz. Doğ Yolu da milletvekillerimizle odaklandığımız mevzulardan bir tanesi. Bunu da halledeceğiz. Kırsal turizm, hayvancılık ve tarımla alakalı hususların gelişmesi ismine yol konusunu önemsiyoruz. 4 dağ ilçesinde 43 bin nüfus olsa da kent merkezinde 200-300 bin civarında dağ yöresinden insan yaşıyor. Daima köylerine, ailelerine gidip geliyorlar. Yol kalitesinin güzelleşmesi insan deveranını daha da arttıracaktır” diye konuştu.

“İLK GÜNKÜ HEYECANA SAHİBİZ”
Harmancık’ta bu devirde 6 bin 376 metre bordür, 11 bin 216 metrekare tretuvar, 21 bin ton sıcak asfalt, 116 kilometrekare sathi kaplama, 109 bin metrekare parke temini, 196 bin ton ocak materyal temini sağladıklarını anlatan Lider Aktaş, eksikleri de bildiklerini ve en kısa müddette halledeceklerini lisana getirdi. Harmancık’a iki tane arıtma tesisi kazandırdıklarını anlatan Lider Aktaş, “52 kilometre içme suyu sınırı, 24 kilometre kanalizasyon çizgisi, 12 kilometre yağmur suyu çizgisi, 3 tane su sondajı yaptık. İtfaiye binamızın inşaatı devam ediyor. Yeni periyotta yeni altyapı yatırımlarımız olacak. Harmancık’a soğuk hava deposu gerektiğini biliyorum. Bunu halletmeliyiz. İlçemizin tarımda, kırsal turizmde ve hayvancılıkta dayanılmaz potansiyeli var. Kamp, karavan etkinliğimizi büyüterek sürdüreceğiz. Bu potansiyeli geliştirecek desteklemeler yaptık ve yeniden yapacağız. 4 dağ ilçesine de doğalgazın gelmesin sağladık. Kırsal mahallelere doğalgazın yayılması için çalışmalar yapacağız. Harmancık’a ana kucağı ve gençlik merkezi de kazandıracağız. Aile dayanak hayat merkezlerini 17 ilçeye yayacağız. Emeklilerimiz için her sene kültür çeşitleri düzenleyeceğiz. ‘Yaşlılara Meskende Dayanak Projesi’ ile yaşlılara konutlarındaki tamiratlarda yardımcı olacağız. Gençlerimiz, öğrencilerimiz, bayanlarımız, engellilerimiz ve evlenecek olanlar için özel projelerimiz olacak. Birinci günkü heyecana sahibiz. 1 Nisan sabahından itibaren kolları sıvayıp çalışmalarımızı sürdüreceğiz.


Bursa Milletvekili Mustafa Yavuz, dağ yöresinin her vakit olduğu üzere yeniden Cumhur İttifakı’na takviyesini esirgemeyeceğine inandığını söyledi. Bursa’ya ve dağ yöresine hizmetleri aktarma konusunda çalışmaları sürdürdüklerini belirten Yavuz, yörenin gereksinimlerini Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Harmancık Belediye Lideri Yılmaz Ataş ile birlikte gidereceklerini anlattı.


Harmancık Belediye Başkanı Yılmaz Ataş, 5 sene boyunca yapılan çalışmaları ve yeni devirde yapacaklarını anlattı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın destekleriyle sıcak asfalttan doğalgaza kadar birçok hizmetin Harmancık’a getirildiğini belirten Ataş, yeniden Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Kent Mobilyaları Üretim Tesisi’nin ilçeye bedel kattığını lisana getirdi. Takviye ve katkılarından dolayı Lider Alinur Aktaş’a teşekkür eden Ataş, hizmetlerin yeni devirde de sürat kesmeden süreceğini belirtti.
AK Parti Vilayet Başkanvekili Kamil Bayramiç, 22 yıldır Türkiye’ye ve Bursa’ya halkla iç içe hizmeti aksatmadan sürdürdüklerini söyleyerek, 1 Nisan sonra da dağ yöresine hizmetlerin devam edeceğini söz etti.
Konuşmaların akabinde Lider Alinur Aktaş ve beraberindeki Kent Mobilyaları Üretim Tesisi’ni gezerek çalışmaları yerinde inceledi. Lider Aktaş, daha sonra pazar esnafı ve vatandaşlarla biraraya gelerek sohbet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir