BOLU DEPREM BÖLGESİ Mİ? Bolu’da fay hattı var mı? Bolu’da fay hattı nereden geçiyor? Fay hattı geçen ilçeler…

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli zelzelelerde yaşanan felaketin akabinde tüm Türkiye’yi saran telaş yeni zelzelelerle sürüyor. Son olarak bugün (16 Mart) Bolu’da 4.8 büyüklüğünde bir zelzele meydana geldi. Vatandaşlar Bolu’da fay çizgisi olup olmadığını araştırıyor. Pekala, Bolu zelzele bölgesi mi? Bolu’da fay sınırı var mı? Fay çizgisi nereden geçiyor? İşte detaylar…

Aktif bir fay sınırı geçip geçmediği merak edilen Bolu’nun kent merkezindeki risk oranı AFAD’ın hazırladığı zelzele haritasında ortaya çıktı. Pekala, Bolu sarsıntı bölgesi mi? Bolu fay çizgisi nereden geçiyor?

BOLU ZELZELE BÖLGESİ Mİ?

Kuzeyde Asya-Avrupa levhası ile güneyde Anadolu levhacığını birbirinden ayıran Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ), yaklaşık uzunluğu 1200 km. olan doğrultu atımlı bir fay sistemi olup ülkemizin en kıymetli tektonik yapılarından biridir. Düzce ve Bolu havzası bu fay üzerinde bulunmaktadır.

BOLU’DA FAY ÇİZGİSİ VAR MI?

AFAD’ın hazırladığı sarsıntı risk haritasına nazaran, Bolu sarsıntı afeti açısından birinci riskli bölgeler ortasında yer alıyor. Bolu dışında birinci riskli bölgede yer alan öteki vilayetler ise; “İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt” olarak sıralanıyor.

BOLU’DA KAÇ FAY VAR?

Dağkent, Bürnük ve Kasaplar’da 3 adet canlı fay çizgisi bulunuyor.

FAY SINIRI GEÇEN İLÇELER

Jeoloji Mühendisleri Odası Bolu Vilayet Temsilcisi Atilla Yılmaz, Bolu’da bulunan fay sınırlarına ait olarak, “Bolu çok faal fay sınırlarının olduğu bir yerde önemli sarsıntı tehdidi altında olan bir kent. Yalnızca kent merkezi de değil Mudurnu ve Gerede’de etkin faylar yer alıyor. Kasaplar, Dağkent ve Bürnük fayı. Bunların kent merkezi içinden geçtiği düşünülüyor. Lakin net bir halde ortaya koyulabilmesi için daha evvel de söylediğim üzere paleosismoloji çalışmaları yapılması gerekiyor” biçiminde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir