ABD’nin misket bombası kararına Rusya’dan sert tepki

ABD’nin Ukrayna’ya “misket bombası” gönderilmesini onaylamasının akabinde Rusya’dan karara reaksiyon geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, “Biden idaresinin Kiev’deki rejime misket bombası tedarik etme kararı, ABD’nin Ukrayna’daki çatışmayı ve savaşı uzatmayı amaçlayan Rusya aykırısı saldırgan tutumunun öbür bir tezahürüdür” dedi. Ukrayna’ya gönderilmesi planlanan bu silahların sivillere risk oluşturduğunu savunan Zaharova, “ABD-NATO silah sistemlerinin Ukrayna’ya her tesliminde olduğu üzere siviller tekrar risk altında olacak” sözlerini kullandı.

ABD’nin göndereceği misket bombalarının insan hayatına tesirlerine değinen Zaharova, yaşanabilecek sivil kayıplardan ABD’nin sorumlu olacağını vurguladı. Zaharova, “Orta Doğu’da ve dünyanın öteki bölgelerinde misket bombalarının kullanımıyla ilgili deneyimler, misket bombalarının uzun müddet patlamadan kalabileceğini ve çatışmaların akabinde da patlayabileceğini göstermektedir. Washington, misket bombaları göndererek aslında bölgedeki suça ortak olacak, Rus ve Ukraynalı çocuklar da dahil olmak üzere beklenen patlamalardan ölenlerin sorumluluğunu büsbütün paylaşacak” biçiminde konuştu. ABD’nin bu atılımıyla savaşa daha da ortak olduğunu söz eden Zaharova, milletlerarası kamuoyuna seslenerek, “Uluslararası toplumun bu gerçekleri görmeme hakkı yoktur ve bunlara cevap verilmelidir” tabirlerini kullandı.

“ÇARESİZLİK GÖSTERGESİ”

Zaharova, ABD’nin göndermeyi planladığı yeni mühimmat ve silahların Ukrayna taarruzlarının başarısızlığından kaynaklandığını öne sürdü. Zaharova, “Misket bombalarının teslim edilmesi, Ukrayna’nın çokça duyurulan karşı saldırısının başarısızlığı karşısında çaresizlik göstergesi ve acizliğin kanıtıdır” dedi. Zaharova, “Washington ve Kiev’in sonuçlarını düşünmeden bel bağladığı ‘mucizevi silahlar’, özel askeri operasyonun gidişatını hiçbir halde etkilemeyecektir” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir